Zapalenie ucha

Czym jest zapalenie ucha?

Mówiąc zapalenie ucha najczęściej mamy na myśli zapalenie ucha środkowego – choroby dotykającej głównie dzieci, i często będącej następstwem niedoleczonego przeziębienia, kiedy to zarazki, bakterie lub wirusy przedostają się do ucha środkowego i powodują tam stan zapalny. W jego trakcie może dochodzić do wydzielania się ropy. Zapalenia ucha nie należy bagatelizować, może ono doprowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie ucha – objawy

Najczęstsze objawy zapalenia ucha to:

  • silny, nieustanny ból ucha
  • wysoka gorączka osiągająca nawet ponad 40 stopni Celsjusza
  • pogorszenie się słuchu
  • szum w uszach
  • osłabienie organizmu, złe samopoczucie
  • nudności, wymioty
  • uczucie „wypełnienia” ucha
  • ropna wydzielina pojawiająca się za bębenkiem

Stwierdzając wystąpienie powyższych objawów należy zdecydowanie udać się do lekarza lub laryngologa.

Zapalenie ucha – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zapalenia ucha są wirusy (zazwyczaj kiedy zapalenie trwa krótko) oraz bakterie (kiedy zapalenie się przeciąga) dostające się w jakiś sposób do ucha środkowego, najczęściej z innego zarażonego miejsca. Czynnikami predysponującymi do zapalenia ucha są między innymi: młody wiek, niewystarczająca odporność, częste infekcje górnych dróg oddechowych lub przewlekłe stany zapalne w ich obrębie, a także złe warunki ekonomiczne i bierne palenie.

Zapalenie ucha – leczenie

Zapalenie ucha nie jest chorobą którą można zignorować – z racji jej możliwych powikłań powinna ona zostać zwalczona jak najszybciej. W przypadku niewielkiego nasilenia objawów należy stosować gorące okłady oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe takie jak Aspiryna czy Ibuprom. W przypadku silnego zakażenia bakteryjnego stosuje się odpowiednie antybiotyki przepisane przez lekarza. W przypadku bardzo silnego bólu lekarz może naciąć bębenek doprowadzając do uwolnienia znajdującej się tam ropy.