Zapalenie pęcherza

Czym jest zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstszy stan zapalny dróg moczowych, wywoływany przez bakterie atakujące błonę śluzową pęcherza moczowego. Najczęściej dotyka on aktywne seksualnie kobiety w wieku od 20 do 50 roku życia. Wywołuje je zazwyczaj pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Zapalenie pęcherza w zależności od czasu trwania może być ostre lub przewlekłe. Pomimo swojej dokuczliwości, nie jest to groźna choroba, o ile jest właściwie zdiagnozowana a później leczona.

Zapalenie pęcherza – objawy

Do głównych objawów zapalenia pęcherza należą:

  • parcie na pęcherz
  • pieczenie i silny ból pod koniec oddawania moczu
  • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach
  • nieprzyjemny zapach moczu, czasami zabarwienie krwią

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Do zapalenia pęcherza dochodzi w wyniku zakażenia, zazwyczaj pałeczkami okrężnicy. Znajdują się one między innymi w okolicy odbytu, od którego cewkę moczową dzieli niewielka odległość. Jest to jedna z przyczyn znacznie częstszego występowania tej choroby u kobiet niż u mężczyzn. Drugą z nich jest budowa anatomiczna i sama długość cewki moczowej, która jest znacznie krótsza u kobiet niż u mężczyzn, a więc bakterie mają krótszą drogę do pokonania. Oprócz tego zapaleniu sprzyja nie zachowywanie odpowiedniego poziomu higieny, obniżenie odporności organizmu oraz ciąża.

Zapalenie pęcherza – leczenie

W przypadku zapalenia pęcherza przede wszystkim warto udać się do lekarza. Oprócz tego można łagodzić objawy i przyspieszać proces zwalczania choroby poprzez ciepłe okłady podbrzusza, przyjmowanie dużych ilości płynów, szczególnie korzystnie działa sok z żurawiny. Leki na zapalenie pęcherza to między innymi: UroFuraginum, Urosal, Uromaxin, Apo-Uro Plus, Urinal.