Zapalenie pęcherza

Zakażenia układu moczowego (ZUM) znajdują się na drugim miejscu, po grypie i infekcjach grypopochodnych, jeśli chodzi o częstość występowania. Schorzenie to związane jest z występowaniem drobnoustrojów w drogach moczowych, które w prawidłowych warunkach powinny pozostawać jałowe. W końcowym odcinku cewki moczowej bakterie mogą być obecne, ale nie wywołują zakażenia. Środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii utrzymują w drogach moczowych proantycyjany – związki roślinne występujące w żurawinie. Najczęściej spotykanymi postaciami choroby są: zakażenie pęcherza moczowego (ok. 90% przypadków) i odmiedniczkowe zapalenie nerek (ok. 10% przypadków).

Objawy zapalenia pęcherza

  • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, występujące także podczas oddawania moczu
  • zwiększona częstotliwość parcia na mocz
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • wzrost temperatury
  • nietrzymanie moczu (w niektórych przypadkach)

Zdarzają się sytuacje, kiedy zakażenie może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz, charakteryzujący się tym, że nie odczuwa się dolegliwości. W drogach moczowych znajdują się bakterie, których istnienie stwierdza się w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu. Bezobjawowy bakteriomocz wymaga leczenia wśród kobiet w ciąży, dzieci i osób mających problemy z odpływem moczu.

Przyczyny

Kobiety kilkakrotnie częściej cierpią z powodu zakażeń układu moczowego (ZUM) niż mężczyźni. Predysponuje nas do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest bowiem znacznie krótsza (ma 4–5 cm długości) niż u panów (15–20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny.
Sprawcą kłopotów mogą być m.in. chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec. Jednak za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale, w okolicy odbytu. Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Wkrótce potem wędrują do pęcherza i przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej – moczowodami do nerek.

Leczenie i profilaktyka

Podstawowe metody to:

  • stosowanie zasad higieny osobistej,
  • noszenie odpowiedniej bielizny – z naturalnych włókien, rezygnacja z noszenia stringów i obcisłych spodni,
  • przyjmowanie probiotyków,
  • zażywanie leków objawowych: przeciwbólowych, rozkurczowych

Jednak z uwagi na najczęstszą przyczynę – bakterie, podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Istotne jest wypijanie dużych ilości płynów, aby zwiększyć diurezę (wydzielanie moczu) do ponad 2,5 litra – przez częste oddawanie większej ilości moczu mechanicznie wypłukuje się patogeny z dróg moczowych. Korzystne może być przyjmowanie witaminy C w dawce 100 mg dziennie, picie płynów zakwaszających mocz. Nie ma jednak dowodów na to, jaki rodzaj napoju ma działania korzystne. Niewątpliwie należy pić tak dużo płynów, jak to tylko jest możliwe. Uważa się, że sok z żurawin nie tylko zakwasza mocz, ale także zmniejsza przyleganie rzęsek bakterii E. coli do komórek nabłonka. Wyniki obserwacji w ostatnich latach bywają jednak rozbieżne. Wyniki badania 319 kobiet, które pierwszy raz miały infekcję dróg moczowych, opublikowane w 2011 r., nie wykazały, aby picie 240 ml soku z żurawin dwa razy dziennie zmniejszyło ryzyko wystąpienia kolejnej infekcji w ciągu sześciu miesięcy. Także wyniki badania 220 kobiet przyjmujących dwa razy dziennie kapsułki żurawinowe 500 mg wykazały wystąpienie dwa razy więcej przypadków kolejnego zakażenia w ciągu 12 miesięcy niż u kobiet przyjmujących profilaktycznie 480 mg kotrimoksazolu na dobę.

Nie można bagatelizować zakażeń układu moczowego. Wczesne wykrycie problemów jest niezmiernie ważne, bo pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i zmniejszenie ryzyka poważnych kłopotów ze zdrowiem. Właściwe leczenie umożliwia uzyskanie trwałego efektu terapeutycznego i zapobiega nawrotom choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>